Jak rozpoznać dobrej jakości LEDy

 

Biuro Badawcze ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich zbadało zgodność produktów LED marki Toshiba z obowiązującymi normami europejskimi i polskimi. Analizie laboratoryjnej poddano trzy lampy o mocy 15W, 11W i 8,5W. Rezultaty badań jednoznacznie potwierdziły rzetelność i wysoką jakość produktów japońskiej marki.

 

W latach 2012 – 2015 na polskim rynku oświetlenia nastąpił 100 proc. wzrost liczby lamp LED, które nie spełniają wymagań narzuconych przez Unię Europejską oraz Polskę. W 2016 roku Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego – Pol-Lighting zaprezentował badania, z których wynika, że aż 63 proc. wyrobów oferowanych na naszym rynku nie spełnia najważniejszych kryteriów.

 

Największe zastrzeżenia budziły informacje zawarte na opakowaniach tych źródeł światła. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości konkurencyjnych firm, w tym najważniejszych rynkowych gigantów, badania laboratoryjne SEP potwierdziły zgodność produktów marki Toshiba z obowiązującymi normami.

 

Największym problem aktualnej oferty rynkowej lamp LED jest ich często nieznane pochodzenie i niska jakość. Są źle oznaczone, nie spełniają podstawowych wymagań i stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Zaniedbanie norm bezpieczeństwa fotobiologicznego, w tym wymogów dotyczących emisji groźnego światła niebieskiego, może zagrażać zdrowiu konsumentów – wyjaśnia Grzegorz Kurzydłowski, CEO Co-Unity, która wprowadziła na polski rynek zdrowe i bezpiecznie LEDy japońskiej marki Toshiba.

 

SEP zbadało strumień świetlny, temperaturę barwową, współczynnik oddawania barw oraz podstawowe parametry elektryczne. Pomiary próbek w obydwu kategoriach wykazały, że produkty LED marki Toshiba spełniają normy pod każdym względem. Badania potwierdziły niemal 100 proc. zgodność zawartych na opakowaniu informacji z tym, co oferuje dany produkt. Taki wynik plasuje markę Toshiba Lighting w ścisłej czołówce producentów oświetlenia LED.

 

Specjaliści wskazali również na wysoki czynnik reprodukcji barwy czerwonej produktów marki Toshiba. Wpływa ona na prawidłowe odwzorowywanie kolorów oświetlanych przedmiotów. To szczególnie ważne, ponieważ LEDy o ogólnym współczynniku na poziomie 80 CRI, jednocześnie mają ujemny współczynnik oddawania barwy czerwonej (R9), co znacząco zniekształca jej odwzorowanie.

 

Jesteśmy gotowi zaoferować naszym klientom rozwiązanie, które nie tylko jest energooszczędne, ale i bezpieczne. Nasi klienci mogą być pewni, że umieszczone przez nas informacje na opakowaniu są zgodne z rzeczywistością. Wierzymy, że te wyniki znacząco wpłyną na wzrost zaufania do dobrej jakości LEDów. Tym bardziej, że oczekiwania Polaków względem produktów oświetleniowych rosną – komentuje Grzegorz Kurzydłowski, CEO CO-Unity.