Jak rozpoznać dobrej jakości LEDy
Biuro Badawcze ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich zbadało zgodność produktów LED marki Toshiba z obowiązującymi normami europejskimi i polskimi. Analizie laboratoryjnej poddano trzy lampy o mocy 15W, 11W i 8,5W. Rezultaty badań jednoznacznie potwierdziły rzetelność i wysoką jakość produktów japońskiej marki.
W latach 2012 – 2015 na polskim rynku oświetlenia nastąpił 100 proc. wzrost liczby lamp LED, które nie spełniają wymagań narzuconych przez Unię Europejską oraz Polskę. W 2016 roku Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego – Pol-Lighting zaprezentował badania, z których wynika, że aż 63 proc. wyrobów oferowanych na naszym rynku nie spełnia najważniejszych kryteriów.
Największe zastrzeżenia budziły informacje zawarte na opakowaniach tych źródeł światła. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości konkurencyjnych firm, w tym najważniejszych rynkowych gigantów, badania laboratoryjne SEP potwierdziły zgodność produktów marki Toshiba z obowiązującymi normami.
– Największym problem aktualnej oferty rynkowej lamp LED jest ich często nieznane pochodzenie i niska jakość. Są źle oznaczone, nie spełniają podstawowych wymagań i stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Zaniedbanie norm bezpieczeństwa fotobiologicznego, w tym wymogów dotyczących emisji groźnego światła niebieskiego, może zagrażać zdrowiu konsumentów – wyjaśnia Grzegorz Kurzydłowski, CEO Co-Unity, która wprowadziła na polski rynek zdrowe i bezpiecznie LEDy japońskiej marki Toshiba.
SEP zbadało strumień świetlny, temperaturę barwową, współczynnik oddawania barw oraz podstawowe parametry elektryczne. Pomiary próbek w obydwu kategoriach wykazały, że produkty LED marki Toshiba spełniają normy pod każdym względem. Badania potwierdziły niemal 100 proc. zgodność zawartych na opakowaniu informacji z tym, co oferuje dany produkt. Taki wynik plasuje markę Toshiba Lighting w ścisłej czołówce producentów oświetlenia LED.
Specjaliści wskazali również na wysoki czynnik reprodukcji barwy czerwonej produktów marki Toshiba. Wpływa ona na prawidłowe odwzorowywanie kolorów oświetlanych przedmiotów. To szczególnie ważne, ponieważ LEDy o ogólnym współczynniku na poziomie 80 CRI, jednocześnie mają ujemny współczynnik oddawania barwy czerwonej (R9), co znacząco zniekształca jej odwzorowanie.
– Jesteśmy gotowi zaoferować naszym klientom rozwiązanie, które nie tylko jest energooszczędne, ale i bezpieczne. Nasi klienci mogą być pewni, że umieszczone przez nas informacje na opakowaniu są zgodne z rzeczywistością. Wierzymy, że te wyniki znacząco wpłyną na wzrost zaufania do dobrej jakości LEDów. Tym bardziej, że oczekiwania Polaków względem produktów oświetleniowych rosną – komentuje Grzegorz Kurzydłowski, CEO CO-Unity.