Polacy chcą mieszkać w inteligentnych domach

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie polskiego oddziału francuskiej firmy Somfy blisko dwie trzecie Polaków deklaruje zainteresowanie inteligentnymi rozwiązaniami do zarządzania domem.  Ponad jedna piata z nas mieszka już w inteligentnych domach, ale wiecej niż połowa uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat każdy z nas będzie mógł sterować domowymi urządzeniami za pomocą smartfona lub aplikacji na tablecie.

Badanie pokazuje, że Polacy są zainteresowani urządzeniami pozwalającymi w sposób ineteligentny zarządać domem. Kontakt z pojęciem „dom inteligentny” deklaruje 84 proc. badanych. Takie domy są postrzegane przez naszych rodaków jako: nowoczesne, zdalnie sterowane, funkcjonalne, oszczędne i bezpieczne.

Jeśli chodzi o konkretne smart-rozwiązania, ankietowani najczęsciej wskazywali na zarządzanie oświetleniem za pomoca smartfona (87 proc.),  a także klimatyzacją, ogrzewaniem, czy  alarmem (po 83 proc.) za pomocą aplikacji na tablecie Inteligentne zarządzanie bramą wjazdową, która automatycznie się otwiera lub zamyka wybrało natomiast ok. 81 proc. respondentów, a – kamerę z domowego monitoringu pozwalającą na kontrolowanie przez laptopa tego, co się dzieje w domu 80 proc. badanych. Co ciekawe – Polaków najmniej interesują takie rozwiązania, jak inteligentne lodówki, które same zamawiają do domu produkty spożywcze z internetowego sklepu (42 proc.), włączane i wyłączane aplikacją na telefonie pralki (55 proc.)  czy podpięte do internetu telewizory (66 proc.).

Dla większości Polaków ważniejsze jest bezpieczeństwo ich domu i jego domowników czy kwestie oszczędnościowe, np. na prądzie czy ogrzewaniu. Stąd też częściej wybierają inteligentne oświetlenie czy alarmy niż „myślące” lodówki czy pralki – wyjaśnia Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy Polska. W badaniu dla francuskiego producenta na kwestie bezpieczeństwa oraz oszczędzania uwagę zwróciło aż 9 na 10 respondentów. I choć obecnie – jak wynika z ankiety – 23 proc. badanych w Polsce twierdzi, że mieszka w domach wyposażonych w inteligentne rozwiązania, to ponad 57 proc. uważa, że już za 5 lat niemal każdy dom i każde mieszkanie w Polsce będzie takie funkcje posiadało.  – To bardzo możliwe. Smartdomy to bowiem nie jest już atrakcja zarezerwowana wyłączenie dla fanów nowinek i gadżetów z grubym portfelem. Domowe urządzenia, którymi możemy sterować za pomocą smartfona czy laptopa nawet z drugiego końca świata zaczynają być częścią życia przeciętnej rodziny. Tak dzieje się na świecie i tak wkrótce będzie i u nas – uważa Radosław Borkowski i mówi, dlaczego tak się dzieje: – Inteligentny dom, dzięki indywidualnym ustawieniom, dostosowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas i pieniądze oraz kontrolować to, co się dzieje w naszym domu, gdy nas w nim nie ma. Czujemy się więc dzięki niemu bezpieczniej i wygodniej. Stąd wzrost jego popularności.

Badanie przeprowadzono dla Somfy Polska przez MEC Analitics & Insight w dniach 8 – 30 września 2015 r. na reprezentatywnej grupie 510 osób.