Energooszczędne rozwiązania smart dla projektantów i wykonawców
Darmowe aplikacje EcoStruxure Power Design i EcoStruxure Power Build kompleksowo wspomagają projektowanie bezpiecznych instalacji elektrycznych, które dzięki użyciu nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy mogą stać się smart-instalacjami.
Do roku 2023 aż 52% światowego PKB produkowane będzie przez firmy, które zainwestowały w cyfrową transformację (IDC, 2019). Liczba cyfrowych narzędzi, dostosowanych do specyficznych potrzeb firmy i branży, w ciągu czterech najbliższych lat ma wzrosnąć do 500 milionów, a ich efektywne wykorzystanie pozwoli na wyróżnienie liderów zmian.
Schneider Electric wpisuje się w transformację cyfrową i dostosowuje globalne narzędzia do lokalnych potrzeb kraju, by w ten sposób oferować klientom nową jakość produktów i rozwiązań. Taka idea przyświecała również podczas tworzenia oprogramowania EcoStruxure Power Design i EcoStruxure Power Build – darmowych, dostępnych w polskiej wersji językowej programów przeznaczonych dla firm i osób zajmujących się projektowaniem instalacji elektrycznych lub prefabrykacją rozdzielnic. Dzięki prostemu, intuicyjnemu interfejsowi mogą one ułatwić projektantom dobór kluczowych elementów, takich jak aparatura rozdzielcza czy kable lub szynoprzewody. Dobór następuje jednocześnie z tworzeniem schematu rozdzielnicy.
Profesjonalnie zaprojektowana instalacja elektryczna jest przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa jej użytkowników. Bez względu na to, czy projektuje się fabrykę, czy domek jednorodzinny, dobry projekt przyczynia się do podniesienia efektywności energetycznej instalacji, a co za tym idzie obniżenia kosztów inwestycji przez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Lepsza efektywność energetyczna przekłada się także na ochronę środowiska naturalnego.
Do niedawna dobry projekt był efektem żmudnych obliczeń i wielokrotnej weryfikacji pod kątem wyeliminowania błędów zagrażających bezpieczeństwu. Dzięki nowemu oprogramowaniu Schneider Electric nie trzeba już korzystać z kalkulatora, kartek papieru czy arkusza przygotowanego w Excelu. Cały proces uległ daleko idącej automatyzacji, skracającej czas opracowania projektu i minimalizującej ryzyko popełnienia błędów. To komplementarne rozwiązanie, ponieważ EcoStruxure Power Design pomaga w przygotowaniu projektów, natomiast EcoStruxure Power Build ułatwia konfigurację rozdzielnic. Następnie, przy ich uruchamianiu, można skorzystać z EcoStruxure Power Commission, a zarządzanie energią w działającym już obiekcie powierzyć systemowi EcoStruxure Power Monitoring Expert.
EcoStruxure Power Design: Projektowanie instalacji nigdy nie było tak łatwe
EcoStruxure Power Design to łatwe w obsłudze oprogramowanie do projektowania instalacji elektrycznej. Dzięki obliczeniom wykonywanym w czasie rzeczywistym umożliwia szybki dobór zabezpieczeń, przekrojów kabli, a także kompensacji mocy biernej. Aplikacja przedstawia przejrzysty raport z dobranymi elementami, którego forma wpisze się w każdy projekt elektryczny. Skraca również czas projektowania i minimalizuje możliwość popełnienia błędu. Eksport zaprojektowanych rozdzielnic do EcoStruxure Power Build pozwala na wygenerowanie kompletnej listy materiałowej, uwzględniającej aparaturę ze schematu, a także elementy systemu rozdzielczego Prisma.
EcoStruxure Power Build: Inteligentna rozdzielnica w kilka kliknięć
Z projektem instalacji elektrycznych nierozerwalnie związane są wyceny rozdzielnic elektrycznych. Do tej pory taki proces oznaczał przeglądanie katalogów w poszukiwaniu informacji o aparatach i sposobie ich montażu oraz wertowanie cenników. Dzięki oprogramowaniu EcoStruxure Power Build wyceny rozdzielnic mogą zostać stworzone niemal automatycznie, na podstawie eksportu projektu z aplikacji EcoStruxure Power Design. Możliwy też jest samodzielny dobór aparatów i akcesoriów przy pomocy prostych selektorów, co w znacznym stopniu ułatwia przygotowanie kompletnego zestawienia. Aktualna baza produktów, weryfikowana na bieżąco przez inżynierów Schneider Electric, usprawnia codzienną pracę przy przygotowywaniu zestawień materiałowych.
Nowa jakość – wygodna funkcja „Make it Smart!”
Przy użyciu innowacyjnej funkcji „Make it Smart!” projekt może być przystosowany do komunikacji
z Internetem Rzeczy (IoT). Dzięki niej kilkoma kliknięciami możemy przystosować zaprojektowane rozwiązanie do współpracy ze zdalnymi systemami zarządzania i nadzoru. Funkcje komunikacyjne zwiększają bezpieczeństwo użytkowania instalacji, a także pozwalają na sterowanie i podgląd jej stanu z każdego miejsca na świecie. Jest to między innymi ułatwienie dla personelu obsługującego inwestycję, dzięki zcentralizowaniu procesów obsługi, które stają się jednym z głównych wyznaczników czwartej rewolucji przemysłowej.
Przy wykorzystaniu nowych programów firmy Schneider Electric projektanci są w stanie kompleksowo przygotować projekt, według wymagań nawet najbardziej wymagających klientów. Wykorzystanie aplikacji EcoStruxure Power Design optymalizuje ilość czasu poświęconego na przygotowanie dokumentacji, a dzięki zawsze aktualnej bazie produktów i najnowszym cenniku w EcoStruxure Power Build minimalizowana jest możliwość popełnienia błędu przy tworzeniu listy materiałowej.
Wciąż rozwijane funkcjonalności
Priorytetem dla Schneider Electric w tworzeniu aplikacji EcoStruxure jest ich aktualność i wsłuchiwanie się w potrzeby użytkowników. Dzięki ich sugestiom, EcoStruxure Power Design i Build są wciąż rozwijane i uzupełnianie o nowe funkcjonalności. Od 15 lipca dostępne są nowe wersje aplikacji, które łatwo można zainstalować, dzięki przypomnieniu pojawiającym się po włączeniu programu.: