Łącząc wygodę i bezpieczeństwo, czyli jak usprawnić pracę w każdym warsztacie

To, że coraz więcej zakładów automatyzuje procesy produkcyjne, nie oznacza wcale zmniejszenia rangi wykwalifikowanych specjalistów, których wiedza i doświadczenie gwarantują najwyższej jakości obsługę oraz pewność bezbłędnego wykonywania usługi. Z perspektywy pracodawcy, najważniejszym jest zapewnić fachowcom możliwość ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz zadbać o wysokiej jakości wyposażenie do pracy, czyli narzędzia, gwarantujące nie tylko precyzję działań, ale przede wszystkim chroniące zdrowie profesjonalistów.

Profesjonalne i kompletne wyposażenie zakładu pracy to podstawa jego sprawnego funkcjonowania. I choć brzmi to jak truizm, którego nie trzeba nikomu powtarzać, to stoi za tym jeszcze jedna, niepodważalna korzyść – odpowiednio dobrane narzędzia pomagają chronić zdrowie pracownika, a co za tym idzie – portfel pracodawcy. Dlaczego? Każda powtarzalna praca manualna, zwłaszcza wymagająca precyzji, wiąże się z ryzykiem bolesnych kontuzji i urazów. Bez różnicy, czy będzie to zawodowy tenisista, grający na najlepszych kortach świata czy elektryk, który codziennie dokręca niezliczone ilości śrub, przycina przewody i montuje niewielkie podzespoły. I choć podane profesje mogą się wydawać od siebie dość odległe, to łączy je więcej, niż tylko słowo „serwis”. – W obu przypadkach szczególnie narażone na urazy stają się nadgarstek, przedramię oraz staw łokciowy. Tzw. łokieć tenisisty, czyli przeciążenie przyczepionych do łokcia mięśni, to schorzenie dotykające nie tylko mistrzów kortu – zaznacza Wojciech Gradowski, Regional Sales Manager z firmy Wiha. – Na problem narażony jest każdy, kto wykonuje częste, półobrotowe ruchy nadgarstka, zwłaszcza jeśli towarzyszy im silny zacisk ręki. Ból w okolicach zewnętrznej strony łokcia to znak, że pora zadbać o swoje zdrowie, a być może i przyzwyczajenia – dodaje.

Narzędzia, które pracują dla nas

Problemy z wykonywaniem codziennych prac manualnych to prawdziwa bolączka dla elektryków, mechaników, instalatorów czy wykonawców budowlanych. Dyskomfort, a w najgorszym wypadku długotrwały ból, może prowadzić do choroby zawodowej, uciążliwej rehabilitacji i w konsekwencji – wydłużającej się absencji w pracy. Najprostszym, a zarazem najlepszym rozwiązaniem, które ochroni pracownika przed utratą możliwości bezbolesnej pracy, a pracodawcę przed niewykonanymi zleceniami, jest inwestycja w wysokiej jakości narzędzia, które stanowią przedłużenie dłoni każdego fachowca. Dostrzegają to nie tylko producenci, którzy przy projektowaniu swoich rozwiązań biorą pod uwagę ergonomię użytkowania, ale też niezależne instytucje badawcze. – Kompleksowe podejście do tematu ochrony zdrowia ma bezpośredni wpływ na każdego użytkownika, bo umożliwia pracownikowi wygodną, długą i przede wszystkim pozbawioną bólu pracę, a specjalistyczne warsztaty, używające tych narzędzi w codziennych zadaniach, mają szansę zminimalizować czas nieobecności pracowników w pracy i tym samym zredukować związane z tym koszty – tłumaczy Wojciech Gradowski, Regional Sales Manager z firmy Wiha. – To właśnie z myślą o specjalistach i profesjonalnych zastosowaniach postawiliśmy na projekt ergonomicznej rękojeści SoftFinish, która zdobyła m.in. prestiżowy certyfikat niemieckiego stowarzyszenia lekarzy i terapeutów AGR – dodaje.

Wszystko w zasięgu ręki

Ochrona zdrowia pracownika to jedno, zaś efektywność i szybkość pracy to druga, równie ważna kwestia mająca wpływ na działanie warsztatu. Ze względu na konieczność zachowania płynności pracy, coraz więcej właścicieli firm zauważa korzyść w zakupie specjalnych zestawów, skrzyń o szerokim przekroju narzędzi, które są idealne do przenoszenia z miejsca na miejsce i zapewniają szybki dostęp do aktualnie potrzebnego wkrętaka czy szczypiec. – Nie trzeba nikogo przekonywać, że zakup zestawu narzędzi dostosowanego do różnych potrzeb, wymogów i obszarów zastosowań to najlepsza inwestycja w jakość, szybkość i porządek pracy – tłumaczy Wojciech Gradowski – Kompletując wyposażenie najpopularniejszych zestawów Wiha, kierowaliśmy się przede wszystkimi opiniami fachowców na co dzień pracujących w branży budowlanej. Stąd niewielkie, 5-częściowe komplety z popularnymi wkrętakami, kombinerkami czy szczypcami, wiele zastawów powiększonych, zawierających ponad 20 narzędzi z dodatkowymi kluczami trzpieniowymi, bitami, miarkami, aż po wielkogabarytowe, nawet 115-elementowe zestawy narzędzi do pracy w obszarze pod napięciem dla elektryków – podsumowuje.

Prawidłowo dobrany zestaw narzędziowy to w przeświadczeniu specjalisty symbol dbałości o najwyższe standardy – zarówno w dziedzinie oferowanych usług, jak i postrzegania własnego miejsca pracy. Łącząc profesjonalizm, myślenie perspektywiczne oraz chęć inwestowania w nowoczesne rozwiązania, możemy idealnie zbalansować działanie własnej firmy – bezpiecznego i dobrze przygotowanego pracownika oraz zadowolonego i pewnego swojego miejsca na rynku pracodawcę.