Głosowe sterowanie domem od ABB

ABB rozbudowuje system inteligentnego zarządzania budynkiem ABB-free@home o funkcję sterowania głosem. Dzięki niemu, użytkownik będzie mógł zarządzać sześćdziesięcioma funkcjami systemu za pomocą poleceń głosowych. Unikatowość rozwiązania polega na tym, że nowa funkcja stanowi integralną część już istniejącego systemu i nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji. Stałe połączenie ABB-free@home z internetem umożliwi systemowi samodzielną aktualizację oprogramowania.

 

Opracowany i wciąż rozwijany system ABB-free@home ma na celu zwiększenie poziomu automatyzacji budynków, a tym samym ich efektywnej eksploatacji oraz bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.

 

Nowa funkcjonalność sterowania głosem, którą ABB opracowała w ramach systemu ABB-free@home, umożliwia kontrolowanie ponad 60 funkcji – mówi Jarosław Grabowski Product Marketing Manager ABB. – Dla użytkownika oznacza to wygodne nadzorowanie ogrzewania, wentylacji, oświetlenia, klimatyzacji, rolet okiennych, drzwi oraz domofonu. Lista ta nie jest zamknięta i wraz z rozwojem urządzeń z szeroko pojętej kategorii internetu rzeczy, te funkcjonalności będą systematycznie rozbudowywane – dodaje Grabowski.

 

By skorzystać z nowej możliwości sterowania głosem wystarczy użyć komputera, tabletu lub smartfona wyposażonego w stosowną, łatwą do pobrania aplikację.

 

Nowe rozwiązanie ABB, opiera się na tzw. hybrydowym rozpoznawaniu mowy. Stanowi połączenie rozpoznawania mowy w oparciu o zasady gramatyczne oraz statystyczny model mowy. System może otrzymywać dane w formie mowy naturalnej oraz w formie poleceń. Tzn. użytkownik może powiedzieć „proszę, włącz światło w salonie” lub „salon — światło — włącz”. Procesor dialogowy w systemie sterowania głosowego wykorzystuje algorytmy do rozpoznawania kontekstu i intencji użytkownika. W systemie ABB-free@home użytkownik programuje słowa klucze (nazwy pomieszczeń, pięter, funkcji) i model mowy dostosowuje się do tych słów. System zbiera dane w oparciu o kontekst, ale także pobiera je z obszernej biblioteki głosowej. W przypadku otrzymania niepełnego polecenia system zapyta użytkownika o dodatkowe informacje.

 

Zastosowany przez nas zaawansowany system rozpoznawania mowy umożliwia nie tylko wygodne wydawanie poleceń domowi, ale także uzyskiwanie głosowych potwierdzeń zrealizowanych komend lub odpowiedzi na zadawane pytania – mówi Jarosław Grabowski z ABB.

 

Użytkownik może wprowadzić do systemu nazwy pokoi i obszarów w swoim domu. I zaprogramować system tak, aby otrzymywać potwierdzenie wykonania polecenia. Gdy np. powie: „zamknij żaluzje w salonie”, system potwierdzi: „wszystkie żaluzje w salonie zostały zamknięte”. Ponadto użytkownicy mogą pytać system o stan funkcji, np.: „czy światło w pokoju Tomka jest wyłączone?”, a system udzieli odpowiedzi.

 

Ciągłe prace prowadzone przez ABB nad doskonaleniem systemu ABB-free@home zaowocowały także nowym menu, które umożliwia inteligentne łączenie różnych procesów przy wykorzystaniu zdań logicznych „jeżeli…, to”. Na przykład jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 25°C, żaluzje mogą się automatycznie zamykać. Podobnie, gdy czujnik ruchu zostanie aktywowany, użytkownik otrzyma powiadomienie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub usługi push na smartfon.

 

Wszystkie nowe funkcjonalności i rozwiązania, dostępne będą na początku II kwartału. Ze względu na kompatybilność z wcześniejszymi wersjami systemu, w celu ich uruchomienia wystarczy samodzielnie dodać aktualizację oprogramowania, bez konieczności wzywania instalatora. W pierwszej odsłonie aktualizacji, system rozpoznawać będzie języki: angielski i niemiecki.